Předání vozidel

Předání vozidel HZS Pardubického kraje

Hasiči jezdí stále na „zelenou“

19.12.2019 jsme předali Hasičskému záchrannému sboru Pardubického kraje dalších šest vozů Škoda Octavia Combi na CNG.

Tyto vozy doplní vozový park u HZS Pardubického kraje. Po jednom voze budou umístěny na územních odborech HZS kraje. Další bude sloužit zejména pro službu řídících důstojníků, poslední vozidlo pro službu komunikačních a informačních služeb. V žádném případě se nejedná o novinku. Hasiči na „zelenou“ již jezdí od roku 2013, kdy jsme zakoupili v CNG první dvě Škoda Citigo následovalo v roce 2016 5ks Škoda Octavia. Teď jich přibylo dalších šest.

“Jedná se vozy s pohonem CNG u HZS Pardubického kraje. Důvodem pořízení vozidel byla snaha o snížení nákladů na provoz techniky sloužící například pro státní požární dozor,” říká kpt. Ing. Jan Badalec ze strojního oddělení HZS Pardubického kraje.

CNG je jedna z nejlevnějších pohonných hmot, navíc je dlouhodobě garantována z důvodu minimální výše spotřební daně (tj. podle zákona o spotřebních daních). Cena CNG včetně DPH se pohybuje okolo 26 Kč/kg což odpovídá cca 18 Kč/m3 – což je ekvivalent 1 litru benzinu. Jinak řečeno, při spotřebě 6 litrů benzinu na 100 km, je spotřeba CNG 6 m3 na 100 km, výsledkem jsou potom náklady v případě přeplňovaných motorů TSI kolem 1 Kč/km.

Plnění vozidel stlačeným zemním plynem (tlak 20 MPa) bude převážně probíhat ve veřejných plnicích stanicích CNG. Plnění se provádí prostřednictvím plnicí pistole výdejního stojanu, která se spojí s plnicí koncovkou vozidla. Palivovou nádrží CNG je soustava plynových tlakových nádob. Při jízdě se CNG z tlakových nádob prostřednictvím vysokotlakého plynového potrubí dostává do vysokotlakého regulátoru, kde dochází k redukci tlaku plynu na potřebný provozní tlak. Prostřednictvím palivové lišty se CNG přivádí od regulátoru plynu k jednotlivým vstřikovačům, které zajišťují vstřikování plynu do jednotlivých válců. Elektronická část plynové zástavby – řídící jednotka slouží k správnému provozu vozidla na zemní plyn, řídí dávkování plynu. Na přístrojové desce automobilu je pak umístěn ukazatel množství CNG,” vysvětluje kpt. Jan Badalec.

Všech šest vozidel v pořizovací hodnotě 3 132 000Kč s DPH bylo převzato u firmy Auto Hybeš s.r.o. v Dřenicích.

Předpokládaná roční úspora nákladů na PHM nově pořízených vozidel při nájezdu 15 000 km, na auto a rok, bude činit oproti starším vozům více než sto tisíc korun ročně.

 

Zdroj: tisková zpráva HZS: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Video

.